Jak posadzić aloes bez korzenia? Sprawdzony sposób

Jak posadzić aloes bez korzenia? Sprawdzony sposób

Obecnie sok z aloesu może być wykorzystywany do  przygotowywania domowych toników czy płynów do mycia twarzy. Stosujemy go również jako lekarstwo na rany, siniaki czy otarcia. Roślina znana ze swoich właściwości nawilżających zapewnia włosom gładkość, a skórze głowy - głębokie oczyszczenie. Pomaga również dłoniom, chroniąc je przed nadmierną utratą wody i przesuszeniem, wygładza je i zmiękcza.  Czy warto go uprawiać? Jak najbardziej! Aloes nie wymaga specjalnej opieki, regularnego podlewania czy ulubionego miejsca. A co znamienne - łatwo się go rozmnaża. Jak posadzić aloes bez korzenia? Poznajcie sprawdzone sposoby.

Rozmnażanie w okresie wzrostu

Oczywiście metod rozmnażania aloesu jest kilka. Do jednej z nich należy obcinanie końcówek, które później wkłada się na kilka dni do pojemnika z wodą. Po ukorzenieniu rośliny, sadzonki przeszczepiamy do małych doniczek z ziemią. Pamiętajmy jednak, by przeszczepiany aloes nie miał zbyt wilgotnego podłoża. Ponieważ proces odrastania korzenia nie następuje zbyt szybko, może się zdarzyć, że dojdzie do jego pogorszenia. 

Sadzenie aloesu bez korzenia

Drugą sprawdzoną strategią jest rozmnażanie aloesu bez korzenia. Aby tak się stało, pędy tej rośliny, które mają trafić do ziemi odkurzamy węglem drzewnym, a następnie pozostawiamy na kilka dni do wyschnięcia. Aloes ma zdolność do przetrwania bez podlewania nawet w czasie suszy, ponieważ poniekąd na zapas gromadzi wodę zarówno w łodygach, jak i liściach. Po tych kilku dniach przystępujemy do sadzenia, postępując jak przy sadzeniu sadzonek. Mianowicie: wypełniamy doniczkę materiałem drenażowym (w tej metodzie możemy skorzystać z gliny, wiórów, cegły...), a następnie sadzimy w nich aloes na głębokości ok. 3 cm. Do momentu zakorzeniania należy chronić sukulent przed promieniowaniem słonecznym. Podlewanie należy rozpocząć zaś dopiero po upływie kilku dni. Jeśli stwierdzimy, że ma zbyt sucho możemy przykryć go także słojem, w celu powstawania wilgoci i utrzymania odpowiedniej temperatury. W ten sposób problem, jak posadzić aloes bez korzenia, mamy rozwiązany. 

Kilka ważnych wskazówek

Aloes w domu to bowiem przyjemność dla oka ale i ducha. Zielone rośliny pomagają oczyścić powietrze z toksyn. Jednak żeby tak się stało musi ich być dość sporo. Na szczęście aloes rozrasta się dość szybko. Dlatego pamiętajmy, by młode osobniki przesadzać raz w roku i zapewniać im dobrej jakości podłoże. Gdy osiągną pięć lat - przesadzanie aloesu wystarczy powtarzać co trzy lata. Niemniej istotne jest także podlewanie aloesu, którego jakość i ilość zależy od aktualnej pory roku. Zimą bowiem aloes podlewa się raz w miesiącu, a wiosną - aktywując jego wzrost - raz na tydzień. 

Dbanie o rośliny to również dobry sposób na relaks oraz oderwanie się od żmudnych obowiązków. Domowy aloes to zielona oaza w domu oraz gwarancja zdrowia i relaksu. Po całym dniu możemy odpocząć wśród pięknych sukulentów. Relaks będzie tym bardziej satysfakcjonujący, jeśli uświadomimy sobie, że zdrowo wyglądający aloes to wyłącznie nasza zasługa. Zaproś naturę do domu wypełniając go roślinami, które koją nie tylko zmysły. Stwórzmy sobie nasz zielony azyl.

1Komentarze

  • Avatar
   ac rehovot
   wrz 2, 2021

   of course like your website but you need to test the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to tell the truth on the other hand I'll definitely come again again. More Info At: טכנאי מזגנים ברחובות

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code
Przewiń