Jak rozmnażać aloes? Porady

Jak rozmnażać aloes? Porady

Aloes cieszy oko nie tylko swoim wyglądem, ale i bogactwem odmian. Łatwy w uprawie, doskonale nadaje się do roślinnej dekoracji naszych pomieszczeń. Warto wspomnieć, że jest również sukulentem o szerokich właściwościach leczniczych. Odfiltrowuje powietrze z zanieczyszczeń, nawilża je, a nocą wytwarza tlen. Dlatego jest rośliną idealną do sypialni. Jeśli zależy Ci na tym, by zdobił niejedno pomieszczenie w Twoim domu, sprawdź sprawdzone sposoby na to, jak rozmnażać aloes.

Dlaczego warto posiadać aloes?

Wspomnieliśmy już, że aloes jest niezwykle ciekawy w swojej budowie i niepodobny do innych roślin doniczkowych, a przez to atrakcyjny jako roślina ozdobna. Ta południowoafrykańska bylina, której cechą rozpoznawczą są długie, wąskie i niezwykle “mięsiste” liście, w naszym klimacie może rosnąć jedynie w warunkach domowych lub w szklarni. Przesadzanie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które w jego przypadku należy systematycznie wykonywać. W przypadku roślin młodych, wystarczy przesadzać go co roku, natomiast w przypadku starszych - raz na kilka lat. Jaki jest najlepszy termin na przesadzanie i rozmnażanie aloesu oraz jakiej ziemi do tego użyć?

Kilka wskazówek pielęgnacyjnych

Aloes w kontekście pielęgnacji wymaga jasnego (ale nie słonecznego!) stanowiska. Dlaczego? Ponieważ przy niedostatecznym oświetleniu liście aloesu stają się blade i miękkie, jednak jeżeli zdecydujemy się na to, by doniczki z rośliną umieścić przy oknie południowym, warto odsunąć je jak najdalej od intensywnego działania słońca. Doskonale będzie znosić temperaturę pokojową, jednak w zimie należy przenieść go w miejsce, w którym temperatura będzie wynosić ok. 10 stopni Celsjusza. Dodatkowo warto uprawiać go w żyznej, przepuszczalnej ziemi, pamiętając przy tym, by podlewać go od wiosny do jesieni systematycznie, ograniczając je w okresie zimowym. Przy podlewaniu w żadnym wypadku nie możemy moczyć liści, ponieważ może stać się to przyczyną gnicia.

Przesadzanie aloesu do nowej doniczki wykonuje się zazwyczaj w okresie wiosennym. Nową osłonkę wystarczy wypełnić ziemią kwiatową z gruboziarnistym piaskiem. Następnie na dnie doniczki należy utworzyć (najlepiej z drobnych kamyczków lub keramzytu) warstwę drenażową. Jeśli roślina osiągnęła już swoje docelowe rozmiary, przesadzanie nie będzie potrzebne - wtedy właśnie możemy pokusić się o rozmnażanie aloesu.

jak rozmnażać aloes

Sposoby na rozmnażanie aloesu

Rozmnażanie aloesu w doniczce jest możliwe na dwa sposoby. Pierwszy z nich i zdecydowanie najprostszy to rozmnażanie aloesu z tzw. pędów odroślowych, czyli tych pojawiających się u nasady pędu, zazwyczaj po kwitnieniu. Odrośle oddzielamy i ukorzeniamy w mieszance stworzonej z ziemi i piasku. Jest to zabieg bardzo łatwy, dlatego polecamy go nawet niedoświadczonym amatorom, w warunkach domowych.

Drugim sposobem, aby rozmnożyć aloes, jest rozmnażanie z nasion. Jest to metoda znacznie trudniejsza, nad którą należy pochylić się nieco dłużej. Po pierwsze, jest możliwa do wykonania tylko wtedy, gdy aloes zakwitł i wydał owoce. Wtedy nasiona można zbierać z dojrzewających i pękających owoców, po czym należy niezwłocznie (!) wysiać je w nowym miejscu. Dlaczego? Doświadczeni ogrodnicy potwierdzają, że gdy będziemy zwlekać nasiona utracą zdolność do kiełkowania. Tym samym zabieg rozmnażania tej pożytecznej rośliny nie powiedzie się.

Sposób ten można nieco zmodyfikować - jednak to zależy już od naszych potrzeb. Jeżeli nie zależy nam na kwiatach aloesu, możemy zdecydować się na ścięcie tylko pędu kwiatostanowego. Wtedy aloes wytworzy więcej pędów, z których roślinę będzie można rozmnożyć. Mamy nadzieję, że już wiesz jak rozmnażać aloes. Nie jest to zadanie bardzo trudne, jednak należy trzymać się kilku podstawowych zasad. Powodzenia!

Przewiń