Jak przesadzić aloes? Praktyczne wskazówki

Jak przesadzić aloes? Praktyczne wskazówki

Aloes to bardzo popularny sukulent w naszych domach. Miąższ rośliny jest bogaty w związki czynnie biologicznie (witaminy, sole mineralne, sterole roślinne oraz kwasy tłuszczowe), dzięki czemu można wytwarzać z niego nalewki, odżywcze kremy i maseczki do pielęgnacji skóry. Jak rozsadzić aloes? Kiedy przesadzać roślinę i jakiego podłoża użyć w tym celu? Podpowiadamy.

Aloes - jak o niego dbać?

Aloes to bardzo popularny sukulent, między innymi ze względu na niewysokie wymagania dotyczące pielęgnacji. Aloes rośnie dobrze na nasłonecznionych stanowiskach, lubi także suche powietrze. Roślinę podlewa się dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce przeschnie - latem wystarczy raz na 2 tygodnie, natomiast zimą nawet raz w miesiącu. Sukulent czuje się dość dobrze w uniwersalnej ziemi kwiatowej, jednak warto mu zapewnić jeszcze lepsze warunki i użyć ziemi torfowej zmieszanej z piaskiem lub gotowego podłoża dla sukulentów.


Aloes - jak przesadzać roślinę?

Każda roślina wymaga przesadzania, ze względu na wyjałowienie ziemi w doniczce oraz wzrost bryły korzeniowej. Niektóre gatunki przesadza się często, inne dość rzadko – należy do nich także aloes. Kiedy przesadzać roślinę? Najlepiej robić to wiosną - młode osobniki przesadzamy co roku, natomiast starsze co około trzy lata, nie częściej.

Jak przesadzić aloes? Pierwszy krok to przygotowanie odpowiedniej doniczki. Roślina najlepiej rośnie w doniczkach niskich i szerokich, z dużymi otworami na spodzie. Dzięki temu można uniknąć nadmiernego gnicia korzeni.

Kolejny krok to napełnienie doniczki odpowiednim podłożem. Na szczęście aloes nie jest wybredny w tej kwestii. Roślina będzie się czuć bardzo dobrze w podłożu przeznaczonym dla sukulentów, ale może rosnąć także na mieszance zwykłej ziemi uniwersalnej i torfu.

Jak przesadzić aloes? Roślinę można wyjąć ze starej doniczki dopiero wtedy, gdy ziemia dobrze przeschnie. Podczas przesadzania należy uważać, by nie uszkodzić delikatnych korzeni. Podłoże w nowej doniczce nie powinno być ani wilgotne, ani też nadmiernie przesuszone.

Co dalej? Po wsadzeniu aloesu do nowej doniczki należy się upewnić, że trzon rośliny został umiejscowiony na środku doniczki. Korzenie powinny pozostać wyprostowane. Następnie można obsypać aloes dookoła i ugnieść delikatnie ziemię.

UWAGA: zanim wypełnisz spód doniczki odpowiednim podłożem, stwórz na samym dole warstwę drenażu z keramzytu ogrodniczego, perlitu, kulek styropianowych, odłamków ceramiki lub zwyczajnych kamyków. Dzięki temu korzenie rośliny zostaną oddzielone od wody. Jeśli doniczka jest mała, wystarczy drenaż o wysokości równej około 2 centymetry, natomiast w dużej doniczce może być konieczne zastosowanie warstwy sięgającej do nawet 10 centymetrów.


Aloes – jak rozsadzić roślinę w celu jej rozmnożenia?

Aloes można rozmnażać za pomocą odrostów korzeniowych lub poprzez sadzonki pędowe.

Jak rozsadzić aloes poprzez sadzonki pędowe? Młode egzemplarze należy odciąć nożykiem lub delikatnie oderwać i następnie pozostawić na powietrzu, aby przeschły. Dopiero potem można je ukorzenić w wodzie. Dobrym sposobem jest umieszczenie w małym naczynku na gazie, tak by sadzonki miały kontakt z wodą, jednak nie doszło do ich przelania i zgnicia. Gdy nowe rośliny wytworzą korzenie, można je posadzić w lekkiej i przepuszczalnej ziemi z drenażem. Podłoże należy usypać wokół sadzonek tak, by stały one stabilnie w doniczce.

Jak rozsadzić aloes za pomocą odrostów korzeniowych? W tym celu należy wyciągnąć roślinę z doniczki i uzyskać dostęp do bryły korzeniowej. Następnie trzeba delikatnie i powoli oczyścić korzenie z ziemi i rozdzielić poszczególne odrosty. Sadzonki odrywa się jak najbliżej rośliny macierzystej. Taki nowy egzemplarz aloesu z wykształconymi korzeniami jest już gotowy do zasadzenia. Co dalej? Trzeba wsypać odpowiednie podłoże do doniczki i wykonać w nim zagłębienie odpowiadające rozmiarom bryły korzeniowej odrostu. Nie należy przesadzać z podlewaniem, w przeciwnym razie korzenie młodej rośliny szybko przegniją.  


Aloes i jego lecznicze właściwości

Skoro wiesz już, jak przesadzić aloes oraz jak rozsadzić aloes w celu rozmnożenia, na koniec warto wspomnieć jeszcze o właściwościach tej rośliny. Aloes był stosowany od wieków na oparzenia oraz rany. Dziś jest bardzo istotnym składnikiem wielu leków oraz kosmetyków. Najpopularniejsze rodzaje aloesu o właściwościach leczniczych to aloes drzewiasty (Aloes arborescens Mill.) i aloes zwyczajny (Aloe barbadensis Mill., inaczej Aloe vera).

Miąższ liści aloesu zawiera drogocenne witaminy A, E, B oraz C, a także kwasy tłuszczowe. Nie brakuje w nim również wartościowych soli mineralnych i innych związków (np. steroli roślinnych czy też polifenoli). Dzięki tym składnikom aloes wykazuje działanie:

  • ⋅ nawilżające;
  • ⋅ oczyszczające;
  • ⋅ przeciwgrzybicze;
  • ⋅ przeciwzapalne.

Kosmetyki z aloesem są polecane osobom borykającym się z cerą alergiczną, suchą lub wrażliwą. Stosowana zewnętrznie roślina wspomaga regenerację naskórka oraz oczyszcza, łagodzi także zmiany skórne i różne stany zapalne. Natomiast wykorzystywana wewnętrznie (np. spożywana w formie soku) pomaga przy niestrawności, a także w stanach obniżonej odporności i wzmożonego stresu. Aloes przyspiesza również przemianę materii oraz stymuluje detoksykację organizmu.


Aloes – najpopularniejsze odmiany

Najpopularniejsze odmiany aloesu spotykane w polskich domach to:  

  • ⋅ aloes drzewiasty (Aloe arborescens) – cechą charakterystyczną tego gatunku są szarozielone, wąskie i długie liście;
  • ⋅ aloes niski (Aloe humilis) – o intensywnie zielonych i gęstych liściach;
  • ⋅ aloes ościsty (Aristaloe aristata) – gatunek tworzy rozety, wyróżnia się poprzez białe włosowate kolce na liściach;
  • ⋅ aloes pstry (Aloe variegata) – gatunek tworzy trójkątne rozety, jego liście pokrywają białe paski;
  • ⋅ aloes uzbrojony (Aloe ferox) – cechą charakterystyczną są czerwonawe kolce na liściach;
  • ⋅ aloes zwyczajny (Aloe vera) – to najpopularniejszy gatunek, charakterystyczne są dla niego mięsiste jasnozielone liście z ząbkowanymi brzegami.

A Ty jaką odmianę posiadasz? 

Przewiń