Jaka ziemia do aloesu? Podpowiadamy!

Jaka ziemia do aloesu? Podpowiadamy!
Aloes jest rośliną bardzo chętnie uprawianą w domach i mieszkaniach ze względu na właściwości prozdrowotne, nawilżające, bakteriobójcze czy przeciwzapalne. Jako sukulent nie jest również bardzo wymagający, zatem to idealny wybór nawet dla początkujących. Niemniej jednak jak każda roślina ma swoje wymagania, których warto przestrzegać. W dzisiejszym poradniku skupimy się na tym, jaka ziemia do aloesu będzie najlepsza.

Ziemia dla aloesu - poznaj naturalne warunki, w jakich żyje aloe vera

Aloe Vera pochodzi z Afryki, gdzie warunki dla rozwoju wielu roślin są dość trudne. Jednak sukulenty, do których należy aloes, radzą sobie tam dobrze. Muszą nie tylko wytrzymać wysokie temperatury w dzień, ale również ich stosunkowo duże spadki w nocy, a także suche pory, kiedy deszcz nie występuje przez wiele dni. Jaka ziemia do aloesu będzie najlepsza? Otóż być może się zdziwisz, ale gotową ziemię do kaktusów i sukulentów możesz wzbogacić, własnoręcznie przygotowując mieszankę. Jak ją wykonać? Już spieszymy z odpowiedzią. 


Jaka ziemia dla aloesu będzie odpowiednia? Poznaj składniki do przygotowania jej samodzielnie

Do przygotowania mieszanki ziemi dla aloesu będziesz potrzebować:

  • - ziemię do kaktusów i sukulentów
  • - piasek gruboziarnisty 
  • - perlit lub pumeks

Wszystkie składniki dostępne są w sklepach ogrodniczych. Niektóre z nich możesz zakupić także w sklepach budowlanych. Warto wiedzieć, że perlit lub pumeks mogą zostać zastąpione przez drobne kamienie do akwarium. Należy dobierać składniki w taki sposób, by doniczka, w której posadzony będzie aloes nie była zbyt ciężka. 


Dlaczego uniwersalna ziemia do aloesu nie będzie najlepszym wyborem? 

Aloes jest sukulentem, a jak wiadomo one nie, preferują nadmiaru wody. Ich korzenie w przypadku stojącej wody mogą zacząć gnić. Trzeba przyznać, że w przypadku uniwersalnej ziemi, która dobrze wchłania wilgoć takie ryzyko istnieje. Nie tylko korzenie, ale również liście nie tolerują utrzymującej się wilgoci. Taka ziemia sama w sobie ma sporo wilgoci, jeszcze zanim zaczniesz podlewać roślinę. Dlatego, jeśli już chcesz zastosować uniwersalną ziemię do aloesu, to musisz ją najpierw przesuszyć w piekarniku. Ponadto należy bardzo pilnować częstotliwości podlewania.    


Aloes - podłoże typu zrób to sam! Jak krok po kroku stworzyć dobry podkład dla aloe vera?   
 

Na samym początku garść wiedzy. Otóż ziemia, która jest podstawą do przygotowania mieszanki, nie może być zbyt ciężka. Powinna być lekka i przepuszczalna. Warto zmieszać ją zatem z piaskiem i żwirem, bo taki zabieg zapobiegnie najczęstszej chorobie aloesu, jaką jest gnicie korzeni. Aby uzyskać przepuszczalność podłoża, trzeba wybrać piasek gruboziarnisty, a nie drobnoziarnisty. Warto kupić piasek ogrodniczy, można również użyć tego stosowanego do akwarium. Nie można jednak wybrać piasku z ogrodu ze względu na możliwe choroby, którymi może się zarazić aloes. Perlit ma za zadanie zatrzymywać wilgoć i zapobiegać zbijaniu się ziemi. Taką samą funkcję może pełnić pumeks, zatem stosujemy je w mieszankach ziemi do aloesu zamiennie. 


Przygotowujemy podłoże dla aloesu krok po kroku 

Na samym początku trzeba wybrać miskę lub pojemnik, a także miarkę. Jakie powinny być proporcje? Na 3 części ziemi potrzebne są dwie części piasku, a także jedna część perlitu lub pumeksu. W ten sposób powstanie idealna mieszanka ziemi dla aloesu. Owe części, czyli proporcje dopasuj po prostu do pojemności swojej doniczki. 


Co jeszcze należy wiedzieć na temat ziemi dla aloesu? 

Wypadałoby jeszcze przytoczyć, jaki odczyn powinna mieć ziemia dla aloesu. Otóż pH powinno wynosić od 7 do 8,5. Lekko zasadowe pH jest najlepsze dla rozwoju aloesu. Jeśli korzystasz z gotowej ziemi, informację o odczynie znajdziesz na opakowaniu. Aloes może rosnąć na zewnątrz, ale tylko od wiosny do jesieni. Wymaga nasłonecznionego miejsca, ale promienie słoneczne nie powinny na niego padać bezpośrednio. Najlepiej, jeśli słońce w tym miejscu operuje przez 3-4 godziny, a w pozostałej części dnia panuje cień. Aloes warto umieścić na podwyższeniu, aby nadmiar wilgoci mógł spływać i by korzenie nie stały w wodzie. Zatem aloes może ozdobić np. przydomowy taras. Dla większej estetyki podłoże aloesu możesz wyłożyć niewielkimi kamieniami np. otoczakami. Warto wiedzieć, że do ziemi dla aloesu nie można dodawać fusów z kawy, ponieważ ich nie toleruje. Aloes trzeba nawozić jedynie w okresie intensywnego wzrostu. Tutaj najlepiej sprawdza się nawóz do kaktusów i sukulentów. Aloesu nie nawozimy jesienią ani zimą. 

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jaka ziemia dla aloesu będzie najlepsza. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu zapewnisz roślinie zrównoważony wzrost i odpowiednie warunki do życia.  

Przewiń