Hodowla aloesu w doniczce - jak podlewać i pielęgnować tę roślinę?

Hodowla aloesu w doniczce - jak podlewać i pielęgnować tę roślinę?

Jeden z najbardziej znanych sukulentów – aloes, jest coraz częściej uprawiany w polskich domach ze względu na walory estetyczne i liczne właściwości lecznicze, które kryje w żelu mięsistych liści. W przeszłości uprawiano aloes przed wejściem do domu i uznawano aloe vera za amulet szczęścia, który miał przynieść powodzenie w życiu. Warto uprawiać chociaż jedną roślinę nieśmiertelności, ponieważ nie tylko oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji, zapobiega zanieczyszczaniu środowiska i wytwarza tlen, ale także może być wykorzystana w sytuacjach awaryjnych jako domowa apteczka. 

 

Aloes doskonale sprawdzi się w przypadku łagodzenia skutków oparzeń, przyśpieszenia gojenia ran czy niwelowania stanów zapalnych skóry. Ma również liczne właściwości wpływające pozytywnie na wygląd skóry i stan zdrowia. Pamiętajmy, jednak, że aloes przed użyciem musimy uprawiać przynajmniej 3 lata, w celu uzyskania pełni jego wartości. Ponadto sama uprawa aloesu nie jest zbytnio wymagająca, jednakże jak każda roślina ma swoje preferencje

 

Jak hodować aloes w domu?

Uprawę aloesu w domu należy rozpocząć od znalezienia odpowiedniego gatunku aloe, który będzie miał cenne właściwości zdrowotne, jak i wizualne. Najbardziej popularnym i jednocześnie posiadającym najwięcej wartości prozdrowotnych jest odmiana aloe vera zwana również rośliną nieśmiertelności. Zakupu aloesu możemy dokonać na stronie internetowej Lanzaloe lub w dobrze zaopatrzonym sklepie ogrodniczym, pamiętajmy, żeby zapytać, skąd pochodzą sadzonki. Jednakże wszystkie sadzonki aloesu Lanzaloe są bezpośrednio transportowane z plantacji na Wyspach Kanaryjskich i mają ekologiczne pochodzenie zgodne z normami Unii Europejskiej. 

 

Ważnym elementem podczas uprawy aloesu w domowych warunkach jest zapewnienie odpowiedniego podłoża. Aloes preferuje warunki, w których występuje naturalnie, dlatego najlepsza będzie ziemia przeznaczona dla kaktusów w połączeniu z kamieniami i perlitem. Taką mieszankę można wykonać samodzielnie, mieszając wskazane trzy składniki. Jednakże wystarczająca okaże się również zwykła ziemia dla sukulentów. Aloes wymaga podłoża, które nie magazynuje znacznej ilości wody, ale takiego, które jest dobrze przepuszczalne. Aby uprawa aloesu w domu była idealna pod względem atrakcyjności niezbędna będzie gliniana donica lub surowa w wyglądzie drewniana doniczka. Wspomniane naczynia mają zalety nie tylko wizualne, ale także pozytywne właściwości dla aloesu, ponieważ wpływają na pochłanianie nadmiaru wilgoci. Ponadto średnica samej doniczki nie powinna przekraczać 1/5 długości najdłuższych liści aloesu, dlatego wraz ze wzrostem roślinki należy ją przesadzać w większe pojemniki.

 

Najważniejsza w wyborze donicy jest szerokość, a nie wysokość, ponieważ korzenie aloesu rosną wszerz, a nie w głąb. Ponadto zielone liście aloesu rozrastają się na dookoła podstawy. Dodatkowo w doniczce powinny znaleźć się dodatkowe otwory u podstawy odprowadzające nadmiar wody, ponieważ zbyt duża ilość H2O w ziemi doprowadzi do obumierania aloesu. Samą donicę należy wymieniać na większą po okresie około jednego roku, pamiętając tym samym o zmianie i przygotowaniu nowego podłoża. 

 

Jak pielęgnować aloes?

Jednym z najlepszych miejsc dla aloesu w domu lub mieszkaniu jest stanowisko przy znacznej ekspozycji słonecznej, ponieważ to właśnie z promieni słonecznych aloe czerpie cenne wartości, które wpływają na wygląd zewnętrzny i jakość żelu wewnątrz liści rośliny. Jednakże aloes źle znosi nadmierne przegrzanie, dlatego warto unikać stawiania „lekarza w doniczce” nad kaloryferem. W okresie zimy i jesieni zalecamy postawić aloes w domu przy oknie. Niska temperatura, przekraczająca 5 stopni jest zabójcza dla rośliny, najbardziej odpowiednia dla aloe vera jest temperatura pokojowa, wahająca się w okolicach 21 stopni Celsjusza. W lecie można przenieść aloes do ogrodu lub na balkon, ponieważ promienie ultrafioletowe wzmocnią aloes, a także odpędzą niechciane szkodniki. Wyłącznie podczas wiosny i lata, kiedy nadchodzi okres najintensywniejszego kwitnienia aloesu, można podlewać roślinkę organicznym nawozem wymieszanym z wodą. Istotnym elementem podczas pielęgnowania aloe vera jest również wytarcie liści z kurzu. 

 

Przesuszone liście aloe vera należy usuwać za pomocą naostrzonego noża. Sama roślina nie usycha, ponieważ nie posiada gałęzi ani pnia. Natomiast rozmnażanie aloesu zachodzi za pomocą odnóżek, które wyrastają u podstawy rośliny lub za pomocą nasion. Jednakże w Polsce możemy się spotkać jedynie z rozmnażaniem wegetatywnym aloesu, czyli za pomocą odnóżek. W przypadku wystąpienia pasożytów nie zalecamy stosowania chemicznych środków owadobójczych, ponieważ mogą zanieczyścić żel, który chcemy wykorzystywać w celach leczniczych. W przypadku walki z mszycami wystarczy spryskać wybrane miejsce wywarem z ząbkiem czosnku zagotowanego z wodą i wystawić aloes na działanie promieni słonecznych. Jednakże najlepszą ochroną przed szkodnikami w przypadku aloe vera są jego naturalnie występujące ostre krawędzie liści i zapach wewnętrznego miąższu aloesu. 

jak hodować aloes

 

Jak często podlewać aloes?

Ze względu na pierwotne pochodzenie rośliny, aloes lubi suchy klimat i nie znosi nadmiaru wody. Z tego powodu nie jest wymagający pod względem uprawy. Aloes należy podlewać tuż przy ziemi, ponieważ polewanie liści wodą lub nadmierne podlewanie samego aloesu spowoduje gnicie rośliny. Ponadto wodę należy dostarczać wyłącznie korzeniom. Aloes wystarczy podlewać podczas zimy i jesieni raz na dwa tygodnie, natomiast w okresie wiosny i lata raz na tydzień. Najistotniejsze jest, aby ziemia przed kolejnym podlaniem aloesu była ewidentnie sucha. Pamiętajmy, że aloes woli zbyt suche warunki, niż zbyt mokre. Nadmiar wody może jedynie zaszkodzić, dlatego przed podlewaniem sprawdźmy aktualny stan nawodnienia gleby. Żółte lub brązowe liście aloesu świadczą o przelaniu rośliny. Innym wskaźnikiem wskazującym na nadmierne podlewanie rośliny są opadające liście aloesu. Aloes należy podlewać jedynie za pomocą wody filtrowanej, ponieważ zasadowy odczyn wody z kranu może skutkować spowolnieniem wzrostu rośliny lub występujący fluor może powodować pojawianie się brązowych plam na liściach aloesu, co zaszkodzi ogólnej prezencji.

 

Wykorzystanie żelu aloesowego

Uprawiając aloes w domu lub w ogrodzie można wykorzystać cenny dla zdrowia miąższ zawarty wewnątrz liści aloe vera. Jednym ze sposobów wykorzystania żelu z aloesu jest przyłożenie świeżo zerwanego liścia z dolnej części rośliny na ranę czy oparzenie. Aloes ma właściwości zabliźniania ran, dlatego nie powinniśmy obawiać się obcinania kawałków liści. Należy zaznaczyć, że miąższ ze świeżo odciętego liścia bardzo szybko traci swoje zalety, dlatego jak najszybciej należy go przyłożyć do rany. Pamiętajmy, by w celach leczniczych wykorzystywać aloes, który jest uprawiany co najmniej 3 lata. Jeżeli chcemy wykorzystać wnętrze liścia do spożycia wewnętrznego, należy przeprowadzić proces eliminacji aloiny z miąższu. Jednakże jest to proces skomplikowany i nie zalecamy produkcji własnego soku z aloesu, ponieważ aloina ma działanie silnie przeczyszczające. Łatwiejszym rozwiązaniem jest zakup soku z aloesu od sprawdzonego dostawcy, który gwarantuje pochodzenie i jasno przedstawia sposób produkcji i uprawy aloesu. Należy zaznaczyć, że roślina aloe vera należy do superfoods. Oznacza to, że aloes ma liczne składniki odżywcze, które między innymi obniżają poziom cukru we krwi, przyśpieszają działanie metabolizmu, poprawiają funkcjonowanie organizmu, ze względu na zawarte w nim aminokwasy, minerały, makroelementy, błonnik i witaminy. 

 

Zdrowego Roku Kochani,

Zespół Lanzaloe<3

Przewiń