Aloes w ciąży - czy można i warto go stosować?

Aloes w ciąży - czy można i warto go stosować?

Aloes jest rośliną znaną ze swoich nawilżających i odżywczych właściwości. Może być stosowany wewnętrznie i zewnętrznie. I tu pojawia się pytanie, czy aloes w ciąży jest dozwolony? Czy można i warto go stosować? Warto wiedzieć, że należy rozróżnić stosowanie doustne aloesu i stosowanie miejscowe na skórę. Co na temat stosowania preparatów z aloesem w ciąży mówią lekarze i naukowcy? Poznajcie odpowiedzi na te pytania, by stosować aloes bezpiecznie.

Lista produktów zakazanych w ciąży - czy jest na niej aloes? 

Warto wiedzieć, że powstała lista produktów, których stosowanie jest zakazane w ciąży. Jak wynika z badań, aloes stosowany doustnie może powodować u przyszłych mam przekrwienie narządów miednicy, a to może wywołać krwawienie i skurcze macicy. Z tego powodu aloes do picia w ciąży jest niebezpieczny. Co więcej, w 2019 r. Zespół do Spraw Suplementów Diety przy Głównym Inspektoracie Sanitarnym uchwalił, że "preparaty z liści aloesu, takiej jak soki, żele, ekstrakty nie mogą być stosowane w produktach dedykowanych dzieciom, kobietom w ciąży i kobietom karmiącym". Aloes stosowany wewnętrznie działa drażniąco na układ pokarmowy kobiety w ciąży. Aloes dawkowany doustnie wpływa na usuwanie z organizmu toksyn, jednak rozpoczęcie jego stosowania w ciąży może być niebezpieczne. Przyczyna jest prosta. Uwalniane w procesie oczyszczania organizmu toksyny mogą przenikać do łożyska i w pierwszym okresie ciąży wpływać na rozwój płodu. Trzeba pamiętać, że aloes do picia silnie pobudza trawienie i perystaltykę jelit, co może prowadzić do zwiększenia skurczów macicy, a w konsekwencji nawet do przedwczesnego porodu. Przeczyszczające działanie może też prowadzić do wypłukiwania elektrolitów, co także jest niebezpieczne dla organizmu, szczególnie w okresie ciąży. Skoro już wiadomo, że aloes doustnie niezależnie od formy podawania nie jest dobrym wyborem w ciąży, to czy z kosmetykami z aloesem jest tak samo?      

Czy można aloes w ciąży stosować na skórę? 

Każda kobieta wie, że ciąża nie jest łatwym okresem dla skóry. Nie tylko znacząco się ona rozciąga, co może powodować rozstępy, bo huśtawki hormonalne wpływają także na stan skóry. W okresie ciąży bardzo często jej stan się pogarsza, co prowadzi do pojawienia się niedoskonałości, przebarwień czy zaskórników. Jak wiadomo,  na takie dolegliwości pomaga aloes. Czy zatem aloes stosowany zewnętrznie w ciąży jest dozwolony? Nie ma oficjalnych dowodów na to, że aloes stosowany na skórę i w ten sposób wchłaniany, może powodować negatywne reakcje czy skutki. Zatem kobiety w ciąży mogą stosować aloes pod postacią żeli, kremów czy balsamów. Aloes zapewnia delikatną pielęgnację, skóry, która może stać się bardziej wiotka.        

Aloes na rozstępy w ciąży - jak działa? 

Aloes może zapobiegać powstawaniu rozstępów, może również pomóc w regeneracji skóry z rozstępami. Dobrej jakości kosmetyki z aloesem pielęgnują skórę podczas ciąży, działają łagodząco i kojąco. Aloes wpływa na poziom estrogenów, który w ciąży i tak jest już wysoki. Jednakże aloes może pomagać na świeże rozstępy i powodować szybszą regenerację skóry. Kosmetyki stosowane miejscowo na skórę nie przenikają do krwiobiegu w takiej ilości, aby mogły zaszkodzić ciąży, dlatego można je stosować. Aloes zawiera substancje, które są antybakteryjne, silnie nawilżające i regenerujące. Wyciąg z aloesu pobudza fibroblasty, czyli komórki skóry właściwej do produkcji kolagenu i elastyny. To bezpośrednio przekłada się na niwelowanie już powstałych rozstępów, a przede wszystkim zapobieganie pojawieniu się nowych. Skóra staje się elastyczna, bardziej wytrzymała i znacznie lepiej utrzymuje wilgoć. Szczególną "moc" mają także obecne w aloesie mukopolisacharydy, które wypełniają przestrzenie pomiędzy włóknami kolagenowymi w skórze, co sprawia, że kosmetyki z aloesem mają działanie liftingujące i sprawiają, że skóra jest bardziej elastyczna, a jednocześnie napięta. Aloes z dodatkiem naturalnych olejków, które są bezpieczne do stosowania w ciąży, działa bardzo dobrze na rozstępy. Warto wiedzieć, że bezpieczne olejki to migdałowy, sezamowy i cytrynowy. Warto oczywiście sięgać po kosmetyki aloesowe, które w swoim składzie posiadają aloes pochodzący z ekologicznych upraw i posiadający certyfikat prestiżowego niemieckiego laboratorium Spectral Service. Żel aloesowy na skórę należy rozprowadzać kolistymi ruchami, wykonując delikatny masaż.               

Aloes a ciąża - co jeszcze warto wiedzieć?   

Warto wiedzieć, że niektóre produkty kosmetyczne mogą zawierać składniki, które są niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Należy unikać kosmetyków, które w swoim składzie zawierają olejki eteryczne, które wywołują skurcze. Należą do nich olejek jaśminowy, szałwiowy czy rozmarynowy. Niewskazane są produkty zawierające kofeinę, nikotynę, wyciąg z soi czy też kamforę. Warto wiedzieć, że kremu na rozstępy nie powinno się stosować na brodawki sutkowe. Ich masaż może przyspieszyć akcję porodową. Można sięgnąć po mleczko do ciała z aloesem i olejkiem migdałowym, a także witaminą E. Aloes na rozstępy w ciąży należy stosować zaraz po kąpieli, wtedy produkt będzie się lepiej wchłaniał. Mieszanina aloesu z olejem nawilża i poprawia jędrność skóry. Dzięki temu jest ona bardziej odporna na rozciąganie. Stosowanie bezpiecznych preparatów z aloesem nie tylko wpływa na zmniejszenie prawdopodobieństwa pojawienia się rozstępów, ale również prowadzi do zmniejszenia widoczności tych, które już się pojawiły. Aloes w ciąży można bezpiecznie stosować na skórę. O czym jeszcze warto pamiętać? Żel z aloesem, krem lub balsam należy wmasowywać w skórę dwa razy dziennie. Warto wiedzieć, że kremy na rozstępy należy stosować nie wcześniej niż w II trymestrze ciąży. Pierwszy trymestr to okres najbardziej intensywnego rozwoju płodu i trzeba wiedzieć, że nie wykonuje się badań dotyczących wpływu kosmetyków na rozwój płodu w tym okresie. Większość producentów kosmetyków na rozstępy w ciąży zaznacza, że ich produkty można stosować od 4 miesiąca ciąży i należy się tego trzymać. Kremy na bazie aloesu nie wywołują reakcji alergicznych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że żaden kosmetyk na rozstępy nie jest magicznym środkiem. Istotne znaczenie ma też tutaj tempo wzrostu masy ciała. Uważa się, że kobieta w ciąży nie powinna przytyć więcej niż 10-14 kg. Większy wzrost masy ciała prowadzi do bardziej intensywnego rozciągnięcia skóry, a tym samym pojawienia się rozstępów. Warto zatem stosować bezpieczne kremy, dbać o siebie w okresie ciąży i kontrolować wzrost masy ciała na tyle, na ile jest to możliwe. Należy wiedzieć, że zwiększenie kaloryczności spożywanych posiłków w ciąży jest niewielkie i w drugim trymestrze sięga ok. 350 kcal, a w trzecim 475 kcal w stosunku do zwykłego zapotrzebowania u danej kobiety. Zatem nie należy jeść za dwoje, bo to może doprowadzić do bardzo szybkiego wzrostu masy ciała, a tym samym gwałtownego rozciągnięcia skóry, które trudno będzie zniwelować stosowaniem kremów przeciw rozstępom.                        

 

Przewiń