Dlaczego aloes żółknie? Przyczyny i wskazówki jak temu zapobiec

Dlaczego aloes żółknie? Przyczyny i wskazówki jak temu zapobiec

Aloes to roślina z gatunku sukulentów, która przystosowała się do życia w warunkach ograniczających mu wodę, przez co wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Posiada on grube mieczowate liście w zielonym kolorze, które niekiedy mogą zacząć zabarwiać się na żółto. Niestety jak w przypadku każdej rośliny, nie jest to dobry sygnał. Dlaczego aloes żółknie i w jaki sposób można temu zapobiec?

Czemu aloes żółknie? Przyczyny

Liście roślin mogą żółknąć z bardzo wielu powodów - niekiedy jest to powód przelania, a jeszcze w innym przypadku, może być to wina szkodników, które zadomowiły się na roślinie. Jak jest w przypadku aloesu?

Głównym powodem, dla którego aloes domowy żółknie, jest naruszenie jego warunków uprawy. Może być to zarówno przelanie, jak i również przesuszenie, dlatego musisz uważnie obserwować swoją roślinę i wyczuć jej potrzeby. W przypadku, gdy aloes jest przelany, zaczyna żółknąć od podstawy, a jego grube liście zaczynają odpadać. Przesuszona roślina również zaczyna żółknąć, jednak wcześniej daje objawy w postaci delikatnie marszczących się liści. W tym wypadku możesz również zauważyć stopniowe zanikanie jego intensywnie zielonego koloru.

Aloes w doniczce, jak każda roślina, może zmienić swój stan z powodu niechcianych lokatorów, które na nim zagościły. Jeżeli aloes żółknie, a oprócz tego widoczne są na nim niewielkie czarne kropki, które się poruszają, to oznaka, że zamieszkał na nim jakiś szkodnik. Konieczne będzie rozeznanie, co to za pasożyt i wdrożenie odpowiednich środków owadobójczych.



czemu aloes żółknie

Aloes żółknie - jak temu zapobiec?

Wiemy dlaczego aloes żółknie, ale czy w jakikolwiek sposób da się temu zapobiec? Aby aloes zdrowo rósł i chował się bez przeszkód należy wdrożyć mu odpowiednie warunki oraz pielęgnację. Wszystkie sukulenty, w tym aloes, wymagają przepuszczalnego podłoża, skomponowanego z małej ilości ziemi oraz dużej ilości żwirku lub perlitu. Na samym początku warto przesadzić aloes do właśnie takiego podłoża, a następnie umiejscowić go na parapecie, jednak należy pamiętać, że nie może on stać w bezpośrednim słońcu, ponieważ to również może doprowadzić do żółknięcia liści.

Kolejną ważną kwestią jest podlewanie aloesu. Z uwagi na to, że jest to sukulent, nie wymaga on bardzo częstego dostarczania wody, gdyż magazynuje ją w liściach. Podlewając roślinę w sposób nieumiejętny, można doprowadzić do jej przesuszenia bądź przelania, dlatego warto szczegółowo zaznajomić się z poradnikiem jak podlewać aloes.

Czy da się uratować zżółknięty aloes?

Aloes nie lubi zarówno przelania, jak i przesuszenia, dlatego też uratowanie zżółkniętej rośliny może być stosunkowo trudne. W tym pierwszym przypadku niezbędne jest sprawdzenie korzeni sukulentu - jeżeli korzenie rośliny zgniły tylko częściowo, pozbądź się tych fragmentów i przesadź roślinę do nowego podłoża. W przypadku, gdy są one całkowicie zgniłe, odratowanie rośliny w żaden sposób się nie uda.

W momencie, gdy jesteś pewny, że roślina nie jest przelana, lecz przesuszona, po prostu ją podlej i postaw na parapecie w słonecznym, aczkolwiek nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu - stopniowo zauważysz, że aloes z powrotem odzyskuje swoje dawne kolory.

Przewiń