Jak rozpoznać wiek aloesu? Proste sposoby!

Jak rozpoznać wiek aloesu? Proste sposoby!

Aloes jest rośliną o właściwie nieskończonej liczbie zalet dla skóry i organizmu. Jeśli chcesz podjąć się samodzielnej hodowli aloesu na potrzeby ekstrakcji żelu czy soku, jedną z podstawowych informacji, które musisz zdobyć, jest to, jak rozpoznać wiek aloesu. Jest to o tyle istotne, że najbardziej wartościowy żel wydobywa się właśnie z liści roślin w konkretnym wieku, o konkretnej wadze, zabarwieniu, a nawet teksturze. Jak więc w prosty sposób rozpoznać, jaki jest wiek aloesu, który posiadasz?

Wiek aloesu - dlaczego jest tak ważny?

Faktem jest, że większość marek zajmujących się wydobywaniem żelu z aloesu nie zwraca uwagi na to, w jakim wieku jest roślina. Jest to ogromnym błędem, dlatego jeśli już podejmiesz się samodzielnej pracy z aloesem, zawsze sprawdzaj takie aspekty rośliny jak wymiary liści, waga liścia, kolor liścia, jego umiejscowienie w obrębie rośliny czy twardość. Istnieją bowiem badania potwierdzające, że rzeczywiście konkretny wiek aloesu wpływa na to, jak bogaty w wartościowe substancje jest żel wydobywany z jego liści. Szacuje się, że ten wiek idealnego wydobycia to ok. 4 lata - skąd wiedzieć, kiedy poszczególne liście osiągną odpowiedni wiek?

Jak rozpoznać wiek aloesu? 5 wskazówek

 1. 1. Zwróć uwagę na czubki liści. Gdy nabierają lekko różowego odcienia, liść jest gotowy do zerwania, więc oznacza to, że wiek aloesu, który posiadasz, jest już dość zaawansowany (kilka lat).
 2. 2. Duże liście to starsze liście. To ważna uwaga - nie jesteś w stanie określić, ile dokładnie lat ma dana roślina, ale zdecydowanie możesz stwierdzić, które liście są starsze, a które młodsze. Te większe, ciemniejsze liście (najczęściej rosnące bliżej ziemi, u dołu rośliny) są starsze i najczęściej już gotowe do odcięcia i wydobycia z nich żelu.
 3. 3. Waga ma znaczenie. Jeśli Twój aloes ma cienkie, lekkie, puste liście, oznacza to, że jest jeszcze bardzo młodą rośliną (najprawdopodobniej poniżej roku lub w tych okolicach). Im roślina starsza, tym liście stają się cięższe i wypełnione płynem.
 4. 4. Weź pod uwagę środowisko. Sama wielkość rośliny nie ma tak dużego znaczenia: jeśli aloes, który hodujesz, jest rośliną doniczkową i rośnie u Ciebie na parapecie, z pewnością będzie mniejszy niż egzemplarze rosnące w idealnych dla siebie warunkach. Dlatego nie przejmuj się, jeśli gdzieś przeczytasz, że liść 4-letniego aloesu powinien ważyć 700 g - to nie są wartości uniwersalne. Dla roślin doniczkowych grubość liścia powinna wynosić ok. 2 cm przed zbiorem, jego długość - 10 cm, natomiast przy roślinach hodowanych w ziemi oraz w specjalnych warunkach ok. 30 cm (tutaj im grubszy liść, tym lepiej, bowiem będzie zawierał więcej soku).
 5. 5. Przyjrzyj się barwie. Im ciemniejsze liście, tym bardziej dojrzałe. Dorodny liść, który prawdopodobnie chcesz uzyskać, powinien mieć ciemnozielony, głęboki odcień, i być raczej gładki, bez plam, zniszczeń, a tym bardziej oznak choroby czy grzyba.

wiek aloesu

Posiadasz dojrzałą roślinę? Zobacz, jak ją pielęgnować

Aloes jest rośliną, która rośnie powoli i nie rozwija się szczególnie intensywnie - dlatego podczas zbiorów uważaj na to, by nie zerwać zbyt wielu liści, nawet jeśli wydaje się to kuszące, gdy okaże się, że wiek aloesu, który posiadasz, wskazuje jednoznacznie na jego dojrzałość. Pomiędzy poszczególnymi sesjami cięcia odczekaj kilka tygodni. Przede wszystkim unikaj obcinania młodszych, mniejszych liści; skup się na tych zewnętrznych, bliżej ziemi. Obcinając dojrzałe, kilkuletnie liście, wybierz ostry nóż i utnij liść jak najbliżej łodygi. Nie odrywaj go ręką - może to uszkodzić roślinę. Zawsze zwracaj uwagę na długość, szerokość, wagę i grubość liści, które wybierasz, bo odpowiedni ich dobór jest istotny zarówno dla jakości żelu czy soku, jak i zdrowia rośliny. Na naszym blogu przeczytasz także jak wykorzystać liście aloesu. Dowiedz się więcej!

1Komentarze

  • Avatar
   Davie Locksmith
   wrz 13, 2021

   Very interesting subject, regards for posting. More Info At: Davie Locksmith

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code
Przewiń