W jaki sposób aloes pomaga w leczeniu opryszczki?

W jaki sposób aloes pomaga w leczeniu opryszczki?

Rewelacyjne właściwości aloesu znamy od dawna, jednak kosmetolodzy ciągle odkrywają przed nami jego nowe zalety. Mówi się o nim i sporo pisze, ponieważ rosnąca popularność tej cudownej rośliny zyskuje coraz większe grono fanów. Mawia się, że aloes leczy wszystko. Czy tak jest rzeczywiście? Czy np. aloes na opryszczkę naprawdę działa?

Pochodzenie aloesu

Pochodzącą z Afryki i Półwyspu Arabskiego roślinę oraz jej “magiczne” właściwości odkryli już mieszkańcy starożytnego Egiptu, Chin i Indii. Wiele tysięcy lat temu stosowano go w leczeniu oparzeń i - uwaga - nawet w chorobach płuc. W obecnej chwili aloes znajduje zastosowanie w kosmetyce i medycynie. Istnieje około 400 odmian aloesu, a co za tym idzie wiele możliwości jego zastosowania. Tę szczególną roślinę leczniczą, dzięki jej złożoności wykorzystuje się w medycynie, kosmetyce czy dietach.

Z czego “składa się” aloes?

Aloes to roślina, która jest składnikiem wielu kosmetyków, lekarstw oraz produktów spożywczych. Składa się w 96% z wody, reszta to witaminy z grupy B i C, sole mineralne, kwas foliowy, biotyna i beta karoten. Poza tym, występuje w nim wapń, potas i chrom, żelazo, mangan. Warto wiedzieć, że w jego miąższu znajdują się także organiczne kwasy (jak np. jabłkowy). Nic zatem dziwnego, że wiele osób sięga po niego w domowych kuracjach leczniczych czy pielęgnacyjnych.

Aloes i jego zastosowanie

Ta ciekawa roślina jest cennym składnikiem pielęgnacyjnym, zwłaszcza w emolientach przeznaczonych do cery problematycznej lub delikatnej skóry niemowląt i małych dzieci. Zawierają go kremy, balsamy, spray’e czy pomadki do ust. Dodatkowo dostępny jest także jako sok aloesowy do picia. Jego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne wykazują pozytywny wpływ na organizm. Dzięki zawartości aloesu w codziennej diecie (a zwłaszcza obecności zawartych w nim polisacharydów) jesteśmy w stanie chociażby obniżyć aktualny poziom cukru lub pobudzić apetyt. Wspaniale też sprawdza się jako remedium na stany zapalne np. wrzody żołądka.

aloes na opryszczkę

Cudowne działanie na skórę

Korzystne działanie aloesu zostało docenione także w kosmetyce. Jego skład bowiem odzwierciedla wszystko to, czego nasza skóra potrzebuje, by prawidłowo funkcjonować. Wystarczy wspomnieć o jego właściwościach przeciwzapalnych, regenerujących, antyseptycznych i tym, jak wspaniale nawilża wysuszoną skórę i łagodzi podrażnienia - wszystko dzięki enzymom zmniejszającym stany zapalne. Sam sok z liści aloesu działa również odkażająco i przeciwbakteryjnie. PS. Możesz go stosować także zamiast płynu micelarnego! Nic zatem dziwnego, że dermatolodzy często wspierają się nim w leczeniu schorzeń skórnych, nie tylko w leczeniu trądziku (sprawdź - aloes na trądzik), ale także opryszczki.

Aloes na opryszczkę

Ta dolegliwość niestety dotyczy większości zamieszkałych na świecie osób, a rozprzestrzenia się niezwykle łatwo - przez dotyk lub drogą kropelkową. Raz nabyta, zasiedla się w komórkach nerwowych organizmu, dając znać o sobie raz na jakiś czas. I jak to z nią lubi bywać, pojawia się w momencie osłabienia organizmu lub przewlekłej sytuacji stresowej, w postaci bolesnych i wypełnionych wodą pęcherzyków. I nie ma na nią sposobu, ponieważ może pojawić się zarówno latem, jak i zimą. Jednak nie jest to stan zapalny, z którym nie mógłby się rozprawić nasz aloes! Co prawda, wirus z organizmu nie zniknie, natomiast z pomocą aloesowego miąższu lub chociażby kosmetyków z jego składem jesteśmy w stanie zmniejszyć uporczywy świąd, ze względu na swoje ultra-nawilżające właściwości. Ale czy wiecie, że zawarty w nim kwas salicylowy potrafi zmniejszyć widoczność oraz wielkość pęcherzyków opryszczki? Dodatkowo, z pomocą polisacharydów, stymuluje produkcję włókien kolagenowych, dzięki czemu pęcherzyki szybciej znikają, a podrażniona skóra szybciej się goi.

Kosmetyki z aloesem na opryszczkę

Jak leczyć opryszczkę z pomocą aloesu? Naszym zdaniem najważniejsza jest profilaktyka. Systematyczne dbanie o skórę, demakijaż, oczyszczanie i nawilżanie potrafią zdziałać cuda, a jednocześnie przywrócić promienność naszej cerze. Tymi sposobami nie pozbędziemy się opryszczki, ale przywrócimy skórze jej naturalny blask. Co zatem stosować w codziennej pielęgnacji, by wspomóc kurację anty-opryszczkową? Aloes zawarty w kremie sprzyjać będzie odżywianiu i ujędrnianiu skóry, a jednocześnie ochroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Idealnie nawodniona skóra, utrzymywana w dobrej kondycji krócej będzie borykać się z wirusem opryszczki, gdy ten da o sobie znać.

Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym oraz zmniejszającym stany zapalne, czysty żel do mycia skóry ze 100% aloesu pomoże w walce z opryszczką. Z kolei aloes w formie sprayu zapewni skórze rutynową, codzienną pielęgnację zapobiegającą powstawaniu swędzących pęcherzy.

W trosce o ochronę ust przed opryszczką i nie tylko, warto stosować także aloesowy balsam do ust, w którego składzie znajduje się ekologiczny sok z aloesu. Zamknięty w wygładzającej wargi pomadce ochroni ją przed zimnem i przywróci witalność, zwłaszcza po świeżo wyleczonej opryszcze. Wyraźnie zmiękczy, wygładzi i wyeliminuje zrogowaciały naskórek. Aloes na opryszczkę? Jesteśmy na tak!

Przewiń