Aloes w kosmetyce - właściwości i zastosowanie

Aloes w kosmetyce - właściwości i zastosowanie

Właściwości aloesu w kosmetyce

Aloes posiada wiele właściwości leczniczych. Jako medykament jest stosowany w medycynie ludowej już od kilkuset lat. 

W naturalnym środowisku możemy go spotkać między innymi na Madagaskarze, w Afryce oraz na Półwyspie Arabskim. Jest to kilkumetrowa roślina o mięsistych, grubych i zielonych liściach. Niczym nie przypomina niewielkiego sukulenta jaki czasami rośnie w naszych domach.

Najpopularniejszymi odmianami aloesu, które są także wykorzystywane w lecznictwie są: aloes zwyczajny (Aloe vera) oraz aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Właściwości żelu aloesowego są doceniane w wielu dziedzinach m.in. w farmacji, medycynie, naturopatii i kosmetologii. 

Badania naukowe wykazały, że jego poszczególne składniki mają właściwości antyoksydacyjne, antynowotworowe, obniżają poziom cukru we krwi, wpływają pozytywnie na gojenie się ran i oparzeń, a także działają łagodząco. 

W trakcie stosowania aloesu w celach zdrowotnych zorientowano się, że ma on zbawienne znaczenie dla wyglądu skóry. W ten sposób zaczęto go stosować także w kosmetyce.

Skład aloesu

Aloes zawiera w sobie żel, który w większości (ponad 90%) składa się z wody. Jednak pozostała ilość to wiele składników aktywnych. Głównym składnikiem suchej masy aloesu jest błonnik pokarmowy oraz części niepalne.

Ponadto w roślinie obecne są m.in. aminokwasy egzogenne i endogenne, flawonoidy, saponiny, terpenoidy, steroidy oraz glikozydy nasercowe, a także: węglowodany, kwasy tłuszczowe i witaminy A, C, E, B12, cholina i kwas foliowy. Roślina charakteryzuje się również zawartością kwasów tłuszczowych: zawiera m.in. kwas linolowy, linolenowy, oleinowy, kaprylowy oraz mirystynowy.

Aloes jest też bogaty w magnez, wapń, chrom, mangan, selen, potas, cynk, miedź i sód. 

Aloes właściwości kosmetyczne

Jak już wspomniano aloes posiada wiele właściwości prozdrowotnych, dzięki temu jest wykorzystywany w wielu dziedzinach medycznych oraz w lecznictwie. Aloes znalazł także szerokie zastosowanie w kosmetyce naturalnej. Jest bardzo popularnym i cenionym składnikiem żelów, kremów, masek oraz dezodorantów. 

Zastosowanie aloesu w kosmetyce

  • Leczenie trądziku - dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym oraz neutralizującym wolne rodniki, a także działaniu przeciwgrzybiczemu i przeciwbakteryjnemu aloes jest popularnym składnikiem w kosmetykach przeciwtrądzikowych. Zmniejsza on nasilenie krostek i likwiduje stan zapalny. 
  • Regeneracja skóry - aloes doskonale sprawdzi się jako składnik żelów/kremów nawilżających dla skóry suchej oraz wrażliwej. Dzięki zawartości odpowiednich składników odżywczych nawilża skórę oraz sprawia, że odzyskuje dawny koloryt i elastyczność, więc jest stosowany także w kosmetykach mających na celu opóźnić starzenie się skóry .
  • Leczenie oparzeń, alergii, stanów zapalnych - kosmetyki z zawartością aloesu mogą być stosowane u osób z Atopowym Zapaleniem Skóry (AZS), cierpiących na łuszczycę oraz alergie skórne. Dzięki zawartości substancji, które odbudowują uszkodzoną tkankę aloes jest także stosowany w leczeniu oparzeń. Posmarowanie poparzonego i podrażnionego miejsca żelem aloesowym przynosi dużą ulgę.
  • Aloes jest również składnikiem kosmetyków do opalania - zapobiega wysuszeniu skóry oraz podrażnieniom słonecznym. Dzięki jego właściwościom opalamy się dużo wolniej, a także z pominięciem etapu podrażnionej i czerwonej skóry.
  • Oczyszczanie skóry - aloes posiada działanie keratolityczne. Polega ono na rozluźnieniu połączeń pomiędzy naskórkiem, a skórą właściwą. Dzięki temu poprawia się ukrwienie skóry oraz martwy naskórek jest usuwany nie tylko z powierzchni, ale też z porów. 
  • Hamowanie nadmiernej potliwości - aloes jest także składnikiem antyperspirantów oraz dezodorantów. Te kosmetyki mają za zadanie zmniejszyć wydzielanie potu oraz zwalczyć jego nieprzyjemny zapach, który jak wiemy powstaje, gdy przedostają się do niego bakterie rozwijające się w ciepłych warunkach. Aloes jak już wcześniej wspomniano działa przeciwbakteryjnie dlatego zapobiega wydzielaniu przykrego zapachu i usuwa bakterie z powierzchni skóry. 

Mając tak szerokie właściwości prozdrowotne aloes jest jednym z najpopularniejszych składników w różnego rodzaju kosmetykach. Pozwala on na utrzymanie naszej skóry w zdrowiu, a także w przeciwdziałanie i leczenie różnych dolegliwości.

Przewiń