Czy aloes może być szkodliwy dla kota?

Czy aloes może być szkodliwy dla kota?

Wielu osobom wydaje się, że pogodzenie dwóch pasji, jakimi są rośliny oraz zwierzęta jest niewykonalne i w dużej mierze jest to prawda. Wiele wspaniałych i popularnych roślin posiada pozytywne właściwości dla ludzi, jednak poważnie może zaszkodzić zwierzętom domowym. Posiadając kota lub psa w domu, należy przed zakupem jakiejkolwiek rośliny dowiedzieć się, czy nie jest ona trująca dla danego gatunku. Jak jest w przypadku sukulentów? Czy aloes jest trujący dla kota?

Pozytywne właściwości aloesu a zwierzęta domowe

Aloe Vera to jedna z roślin z gatunku sukulentów, którą w miarę możliwości każdy powinien posiadać w domu. Można wyróżnić niezliczone ilości jego zalet, od właściwości pielęgnacyjnych, aż po zdrowotne. Wykorzystywany jest on zarówno w branży kosmetycznej, jak i również spożywczej. Jaki wpływ ma on na zwierzęta domowe i przede wszystkim: czy aloes jest szkodliwy dla kota?

Czy aloes jest trujący dla kota oraz innych zwierząt domowych?

Dla ludzi aloes jest prawdziwym skarbem, jednak w świecie zwierząt jest zupełnie odwrotnie. Gorzki sok, który znajduje się w tym sukulencie, jest szkodliwy dla kotów, psów i innych gatunków zwierząt. Po spożyciu miąższu przez zwierzaka mogą wystąpić u niego niepożądane objawy, takie jak wymioty, biegunka, drgawki, a nawet arytmia serca. W najgorszym wypadku, spożycie soku z aloesu przez kota może doprowadzić nawet do jego śmierci.

Czy można trzymać aloes w domu, w którym znajduje się kot?

Trzymanie trujących roślin w domu, w tym aloesu, gdy zamieszkuje je kot lub inne zwierzę domowe nie jest zbyt odpowiedzialne, aczkolwiek nie jest to w żaden sposób zabronione. Dla właściciela kota dobro zwierzaka powinno być najważniejsze. W jaki sposób pogodzić hodowlę sukulentów oraz wychowanie kota, który zamieszkuje gospodarstwo domowe?

czy aloes jest trujący dla kota

Koty to energiczne zwierzęta, które uwielbiają się wspinać, dlatego też postawienie rośliny na półce bądź wysokiej szafie nie rozwiąże problemu. Skoczny pupil posiada ułatwiony dostęp do tego typu miejsc. Gdzie najlepiej umieścić roślinę?

Jeżeli już masz aloes w domu, postaraj się umieścić go w takim pomieszczeniu, do którego kot nie ma dostępu i w żaden sposób do niego nie wejdzie. Może być to na przykład salon lub sypialnia, zamykana na klucz. Jest to jednak dość ryzykowne, gdyż któryś z domowników może przypadkiem zostawić otwarte drzwi, a w takim momencie kot przedostanie się do pokoju i zje trującą roślinę.

Co zrobić w przypadku, gdy kot zjadł aloes?

Wiesz już, czy aloes jest szkodliwy dla kota, ale co zrobić w przypadku, gdy zwierzak zdążył zjeść trującą roślinę? Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest udanie się do doktora weterynarii, który przebada kota i w razie potrzeby zleci odpowiednie badania.

Sukulenty przyjazne kotom

Trudno znaleźć inne sukulenty, które posiadałyby tyle właściwości, co aloes. Jeżeli jednak należysz do dużych miłośników tego gatunku roślin, możemy zaproponować sukulenty, które są w pełni bezpieczne dla kotów. Należą do nich m.in grubosz oraz haworsja, która swoim wyglądem bardzo przypomina niezwykły aloes.

Jeżeli wcześniej nie wiedziałeś, czy aloes jest trujący dla kota i chcesz pozbyć się tej rośliny z domu, sprawdź jak wykorzystać liście aloesu.

Przewiń