Jak zrobić płyn do dezynfekcji z aloesem? Poradnik

Jak zrobić płyn do dezynfekcji z aloesem? Poradnik
Płyny do dezynfekcji w ostatnich miesiącach są produktem niezwykle deficytowym. Bywały tygodnie, kiedy brakowało ich na sklepowych półkach, a okazały się niezwykle przydatnym środkiem, bez którego nie wyobrażamy sobie już wyjścia poza dom. Czy można przygotować swój własny środek dezynfekujący? Sprawdź, jak zrobić płyn do dezynfekcji z aloesem.

Płyn do dezynfekcji rąk jako sposób na zarazki

Regularna dezynfekcja rąk jest sposobem na zminimalizowanie ryzyka przenoszenia wirusa. Choć o higienę rąk warto dbać zawsze, nie tylko w trakcie pandemii, to nie da się ukryć, że ostatni rok był okresem, w którym większość społeczeństwa zetknęła się z płynem do higienicznej dezynfekcji rąk. Płyn do dezynfekcji przeszedł szybką metamorfozę z gadżetu, który był wyłącznie zachcianką danej osoby do produktu pierwszej potrzeby. Dozowniki z płynami stają nam na drodze każdego dnia: dostępne są przy wejściach do sklepów, do kościołów, urzędów; napotkamy na nie jadąc pociągiem, autobusem lub tramwajem, a także w przychodniach, miejscach pracy czy odpoczynku.

Higiena rąk

Dbanie o staranny proces mycia rąk po każdym przyjściu do domu, a także wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do bieżącej wody i mydła jest doskonałym sposobem na pozbycie się z rąk wszelkich zarazków: bakterii i wirusów, które w naszym codziennym otoczeniu znajdują się w wielu miejscach - na klamkach, guzikach w windzie, na telefonach czy sklepowych wózkach. Dbałość o utrzymywanie czystych dłoni jest kluczowym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusów. Co zrobić, jeśli nie masz często w ciągu dnia dostępu do wody z mydłem z powodu bycia w podróży lub z racji wykonywanej pracy? Wykorzystaj płyn do dezynfekcji rąk. Miej go zawsze przy sobie! Sprawdzi się nie tylko po to, by oczyścić dłonie przed spożywaniem posiłku, ale warto regularnie dezynfekować swoje ręce. Najlepszym sposobem na pozbycie się zarazków jest stosowanie środka do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu - takie zalecenie znane jest już bodaj każdemu świadomemu uczestnikowi życia publicznego.

Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk z aloesu?

Każdy kolejny wprowadzony lockdown społeczeństwa wiąże się z wykupowaniem produktów pierwszej potrzeby w większości sklepów. Pamiętamy obrazki z marca zeszłego roku, kiedy w sklepach oglądaliśmy wyłącznie puste półki. Najszybciej znikającymi produktami okazały się ryże, makarony, woda pitna, ale także papier toaletowy i... płyn do dezynfekcji. Jeśli chcesz zrobić we własnym domu swój żel antybakteryjny o działaniu dezynfekującym, nic prostszego. Skuteczny i dobry płyn do dezynfekcji z aloesem stworzysz we własnym domu z zaledwie kilku składników!

Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk? Przepis jest banalnie prosty, potrzebować będziesz zaledwie kilku składników:

  • etanol/spirytus  istotne jest, aby alkohol był wysokoprocentowy - dlatego dobrze sprawdzi się 95% spirytus
  • żel aloesowy o 90% stężeniu aloesu lub miąższ z rośliny
  • krople olejku z drzewa herbacianego, lawendowego, rozmarynowego, cytrynowego... w zależności od upodobań (ten punkt nie jest obowiązkowy)
  • buteleczka, do której przelejemy stworzony przez siebie płyn

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić samemu płyn do dezynfekcji z aloesem, już wyjaśniam: wystarczy przelać wszystkie składniki do pustej butelki i wymieszać. Jeśli pojawią się grudki, powstałe podczas dodawania miąższu z aloesu, warto przecedzić płyn przez sitko i przetrzeć miąższ. Istotne są proporcje! Na 1 szklankę płynu dezynfekującego - wystarczającego na 3-5 małych poręcznych buteleczek - potrzebujesz 3/4 szklanki spirytusu, 1/4 szklankę aloesu oraz około 10 kropelek olejku eterycznego. Gotowy płyn dokładnie wymieszaj i przelej do docelowych buteleczek/dozowników. Pamiętaj, ze warto wybrać taką butelkę, która pozwoli na bezproblemowe aplikowanie płynu - spryskiwacz lub dozownik doskonale sprawdzi się w tej funkcji.

Jakie właściwości ma aloes?

Aloes jest doskonałym składnikiem płynu dezynfekującego - dzięki niemu przyspieszeniu ulega gojenie się ran i podrażnień, a także zmniejszają się dolegliwości związane z suchą skórą: swędzenie, obrzęki, pojawiające się mikro uszkodzenia, które dla wielu osób regularnie dezynfekujących skórę dłoni są prawdziwą zmorą. Wybierając żel dezynfekujący lub wykonując go własnoręcznie w domowym zaciszu, warto postawić na wysoką zawartość aloesu. Dzięki niemu zadbasz o pielęgnację skóry nawet podczas procesu dezynfekcji rąk środkiem na bazie alkoholu. Aloes doskonale wpływa na wygląd i stan naszej skóry. Jest bezpieczny dla dzieci, doskonale nawilża skórę i chroni ją przez utratą wody. Aloes sam w sobie posiada właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz antybakteryjne - dzięki regularnemu stosowaniu kosmetyków z aloesem możesz zniwelować efekty wielu chorób skórnych, trądziku czy nawet łuszczycy (sprawdż aloes na łuszczycę). Aloes doskonale wpływa na blizny, oparzenia i różnego rodzaju rany, sprawiając, że będą się one goić znacznie szybciej. 

Aloes zawiera w sobie mnóstwo cennych substancji:

  • witaminy: A, C, E, także te z grupy B oraz kwas foliowy
  • mikroelementy: magnez, cynk, chrom, wapń, żelazo mangan, potas, miedź
  • sterole roślinne
  • kwasy tłuszczowe: linolowy, oleinowy, kaprylowy

Gęsty żel kryjący się w liściach rośliny doskonale łagodzi ukąszenia owadów, wpływa na skórę podrażnioną depilacją, a także pozytywnie wpływa na stany zapalne w jamie ustnej - podrażnienia czy afty.

Przewiń