Sposoby na suche i spierzchnięte usta

Sposoby na suche i spierzchnięte usta

Suche oraz spierzchnięte usta z pewnością dla wszystkich są nieprzyjemną dolegliwością. Jednak zdarza się ona bardzo często, niezależnie od naszej płci i wieku. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Są to między innymi:

 • - długie przebywanie w pomieszczeniu, w którym jest suche powietrze,
 • - czynniki atmosferyczne np. wiatr, mróz lub nadmierne narażenie warg na działanie promieni słonecznych,
 • - brak odpowiedniego nawodnienia (zbyt mała ilość wypijanych płynów w ciągu dnia),
 • - oznaka poważnych chorób np. cukrzycy, łuszczycy czy problemów z tarczycą,
 • - alergie skórne bądź stany zapalne skóry,
 • - przyjmowanie niektórych leków np. chemioterapeutyków, leków moczopędnych,
 • - podwyższona temperatura ciała np. podczas przeziębienia lub grypy,
 • - stres oraz oblizywanie i gryzienie warg spowodowane naszym przyzwyczajeniem.

Może to być także rodzaj odruchu (tiku) nerwowego.

W przypadku, gdy skóra na wargach łuszczy się, nie wolno odrywać złuszczonych kawałków, ponieważ znacznie wydłuża to proces gojenia i regeneracji.

Co na spierzchnięte usta - naturalne sposoby

 1. 1. Miód pszczeli - ma właściwości antybakteryjne, złuszczające oraz ujędrniające, dzięki temu doskonale sprawdzi się na spierzchniętą skórę ust. Należy go nakładać 2-3 razy dziennie na około 10-15 minut.
 2. 2. Aloes zwyczajny - nawilża i regeneruje suchą skórę, więc można go zastosować także w tym przypadku. Ważne jest, aby kosmetyk z zawartością aloesu nakładać kilka razy dziennie i aby produkt był pochodzenia naturalnego, bez sztucznych i szkodliwych składników. Na suche i spierzchnięte wargi dobrze zadziała nawilżająca pomadka do ust z aloesem.
 3. 3. Oliwa z oliwek, olej kokosowy oraz inne tłuszcze - łagodzą podrażnienia, chronią wargi przed ponownym wysuszeniem oraz regenerują suchą skórę ust. Tego rodzaju “maseczkę” należy nakładać od kilku do nawet kilkunastu razy dziennie.
 4. 4. Śmietana bądź tłusty twaróg - chociaż może to brzmieć trochę niewiarygodnie, to tłuste wyroby mleczne doskonale poradzą sobie z problemem suchych, a także podrażnionych warg. Wystarczy nałożyć je na usta i poczekać kilkanaście minut.
 5. 5. Wazelina kosmetyczna - bardzo często jest głównym składnikiem balsamów oraz nawilżających pomadek do ust, ale można ją też kupić samodzielnie. W tym wypadku doskonale się sprawdzi wazelina biała. Ma ona działanie natłuszczające i ochronne. Zapobiega także powtórnemu wysuszeniu skóry ust, jak również regeneruje uszkodzony naskórek.
 6. 6. Herbata zielona - likwiduje stany zapalne, zawiera witaminy, minerały oraz polifenole. Przygotowaną herbatą, za pomocą nasączonego nią płatka kosmetycznego należy delikatnie przetrzeć suche i spierzchnięte usta. Następnie pozostawić do wyschnięcia.
 7. 7. Maść z zawartością witamin A i E - bardzo częstą przyczyną suchych oraz spierzchniętych i popękanych ust jest brak lub niedobór wymienionych witamin. Zastosowanie maści z zawartością tych witamin może sprawić, że problem zniknie. Produkt ten najlepiej kupić w aptece.

Suche i spierzchnięte usta - czy trzeba udać się do lekarza?

W poprzednim akapicie zostały opisane naturalne sposoby na problem suchych i podrażnionych ust. Jednak warto wiedzieć, że natura, pomimo swojej wielkiej mocy nie zawsze pomaga i wtedy trzeba wybrać się do lekarza.

Kiedy odwiedzić medyka w przypadku problemów z ustami?

 • - gdy na ustach tworzą się bruzdy, stany zapalne, a także pęcherzyki wypełnione ropą lub płynem surowiczym,
 • - gdy usta są obrzęknięte i bardzo bolesne,
 • - gdy w połączeniu z suchymi ustami obserwujemy także inne niepokojące objawy, bądź podejrzewamy choroby np. problemy z tarczycą lub stany zapalne skóry,
 • - gdy suchość warg jest spowodowana zakażeniem bakteryjnym, wirusowym lub grzybiczym,
 • - gdy cierpimy na zapalenie zatok bądź skrzywioną przegrodę nosową. W takim przypadku bardzo dużo oddychamy przez usta, co jest przyczyną ich wysuszenia.

Jak widać problem suchych i spierzchniętych ust może być spowodowany wieloma czynnikami. Są także różne naturalne (i często bardzo przyjemne) sposoby na poradzenie sobie z nim, jednak gdy one zawodzą lub gdy obserwujemy inne niepokojące symptomy należy udać się do lekarza, który przeprowadzi diagnostykę i wdroży konieczne leczenie.

Przewiń