- No products
To be determined Shipping
Total 0,00 pln
YOU HAVE ADDED TO SHOPPING CART
Aloes można hodować samodzielnie w domu lub kupić liście wypełnione miąższem w supermarkecie i na targach ze zdrową żywnością. Roślina doniczkowa jest odporna na wahania temperatur, jednak jej wyhodowanie zajmuje stosunkowo dużo czasu. Aloes można nabyć również w formie gotowego kosmetyku, w tubce lub słoiczku. Stosuje się go zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie w formie napoju. Nazywany jest również rośliną pierwszej pomocy, ze względu na nieocenione właściwości w gojeniu ran.
Roślina jest warta zainteresowania głównie ze względu na cenne składniki obecne w miąższu. Według naukowców zawiera ponad 100 substancji czynnych, a także 14 składników mineralnych. Roślinę uważa się za bardzo bezpieczną, dlatego można stosować ją nawet w przypadku dzieci. Jej przyjmowanie nie wiąże się ze skutkami ubocznymi. Przede wszystkim jest cennym źródłem aminokwasów oraz enzymów. Zawiera witaminy z grupy B, C i A. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na związki mineralne, spośród których należy wymienić głównie potas, magnez, wapń, fosfor oraz cynk. Na jego działanie wpływają biostymulatory, substancje przyspieszające gojenie się ran i regenerację tkanek.
Aloes świetnie sprawdza się w pielęgnacji małych dzieci. Ich skóra jest bardzo delikatna, tak więc niektóre kosmetyki mogą ją boleśnie podrażniać lub generować zaczerwienienia, a w skrajnych przypadkach powodować reakcję alergiczną. Aloe Vera warto stosować w przypadku dzieci, które skończyły już pierwszy rok życia. Wcześniej należy również skonsultować się z lekarzem pediatrą. Do jego właściwości można zaliczyć:
1. Uodparnianie przed wirusami oraz bakteriami. Aloes warto stosować profilaktycznie, wówczas podwyższa odporność organizmu i wspomaga zwalczanie wirusów. Płynny aloes jest bardzo delikatny, a jednak świetnie radzi sobie podczas schorzeń.
2. Regeneracja ran. Aloes leczy nie tylko od środka, ale również na zewnątrz. Nie mniej jednak warto leczyć nim również rany w buzi, w tym afty. Bolące guzki często wynikają z wkładania przez dziecko zabawek do buzi. Jego przyjmowanie hamuje rozwój bakterii. Na skórę warto aplikować rozgniecioną papkę. Jeśli miąższ jest delikatny, nie powinien nawet powodować uczucia szczypania. Dzięki temu dziecko nie będzie płakać i chętniej podda się kuracji.
3. Regulacja układu pokarmowego - jego przyjmowanie zwiększa od 7 do 10 razy przyswajalność różnych substancji odżywczych.
4. Nawilża skórę. Dzieci są dużo bardziej narażone na wysuszanie delikatnej skóry. Zamiast stosować maści i kosmetyki, warto najpierw spróbować zastosować rozgnieciony miąższ. Dzięki jego właściwościom wpłynie dobroczynnie na naskórek. Poradzi sobie również ze spierzchniętą skórą ust. Na początku lepiej zastosować cienką warstwę, która powinna się wchłonąć. Następnie można nałożyć nieco więcej, aby na skórze pozostał delikatny film.
Aloes można kupić w formie płynu lub liści. W przypadku tych drugich konieczne jest „filetowanie”. Dobroczynny miąższ trzeba oddzielić od twardej skórki. Kolce oraz zewnętrzna warstwa są niepotrzebne, należy je wyrzucić. Mogą zawierać substancje szkodliwe takie jak aloinę i emodyn (substancje o działaniu przeczyszczającym). Po odkrojeniu skórki z każdej strony łatwo otrzymać gotowy preparat, który można stosować na kilka sposobów:
1. aloes dla dzieci na skórę wykazuje działanie łagodzące. Można aplikować go nawet bezpośrednio na zranienie. Składniki zawarte w miąższu wykazują działanie wspomagające w przypadku leczenia ran i otarć. Działa regenerująco na naskórek.
2. aloes do picia dla dzieci. Warto przyjmować aloes w formie płynnej. Po podaniu doustnym aloes oczyszcza przewód pokarmowy oraz poprawia pracę jelit. Co więcej, wspomaga leczenie jelit oraz utrzymuje równowagę flory bakteryjnej (przede wszystkim przyczyniając się do wzrostu bakterii Lactobacillus). Najważniejszą zaletą aloesu przyjmowanego w formie cieczy jest działanie immunomodulujące, co jest istotne szczególnie w przypadku niewielkich dzieci. Jeśli dziecko ma problemy z trawieniem, aloes złagodzi skurcze jelit i wyreguluje przemianę materii. Sok najlepiej podawać przed posiłkiem. Wówczas przepływ cennych składników jest znacznie ułatwiony.
Aloes w formie płynnej można dostać w wielu punktach aptecznych, a nawet w drogeriach. Można go również wykonać samodzielnie. Warto wykorzystać liście kupione w sklepie lub z domowej rośliny. W przypadku aloesu uprawianego w doniczce, aby móc wykorzystać liście, muszą mieć ok. 3-4 lata. Co więcej, robienie soku musi zostać rozplanowane. Dwa tygodnie przed zerwaniem liścia rośliny nie można nawadniać. Wszystko dlatego, że wówczas dobroczynne substancje zawarte w miąższu ulegają skoncentrowaniu. Liście należy zerwać u samej nasady, najlepiej wspomagać się niewielkim nożykiem. Następnie należy włożyć je w zimne miejsce, do lodówki, bądź spiżarni na kilka dni. Po tym czasie konieczne będzie pozbycie się zewnętrznej skóry oraz kolców. Pozyskany miąższ należy pokroić, a następnie rozdrobnić w blenderze. Później warto jeszcze przetrzeć otrzymaną papkę przez sitko. Opcjonalnie można dodać niewielką ilość soku z cytryny lub miodu. Sok warto przelać do ciemnej butelki i przechowywać do tygodnia w lodówce.
Aloes nie powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży, gdyż zawiera antrazwiązki, które bezpośrednio przyczyniają się do przekrwienia, np. macicy. W wyniku tego mogą wystąpić nieplanowane skurcze prowadzące nawet do przedwczesnego porodu lub, w skrajnych przypadkach. do poronienia. Powinny unikać go również kobiety w trakcie laktacji.
Podawanie aloesu dziecku powinno zostać najpierw skonsultowane w lekarzem pediatrą. Pomimo że Aloe Vera z całą pewnością zawiera dobroczynne składniki, co zostało potwierdzone naukowo, lekarz może znaleźć przeciwwskazania do przyjmowania płynu. Galaretkę z aloesu na rany przeważnie można stosować już o 1 roku życia dziecka.
Aloes warto podawać dzieciom zarówno doustnie, jak i stosować zewnętrznie. Należy jednak wcześniej skonsultować to z lekarzem pediatrą. Z uwagi na dobroczynne składniki, które zawiera miąższ, aloes jest niezastąpionym kosmetykiem nawet dla osób zmagających się z alergią lub uczuleniem na tradycyjne kosmetyki. Jego stosowanie powinno być ostrożne. Pomimo że teoretycznie aloesu nie można przedawkować, w przypadku dzieci warto zwrócić szczególną uwagę na reakcję skóry. Dobrą praktyką jest również dozowanie substancji. Zamiast większych ilości uzyskanego preparatu, lepiej na początku zastosować nieco mniejszą ilość, lecz nakładać ją regularnie. Wówczas efekt będzie dużo lepszy, a organizm przyzwyczai się do prozdrowotnej substancji uzyskiwanej z miąższu.