Aloes na niestrawność - czy pomaga?

Aloes na niestrawność - czy pomaga?

Niestrawność jest jedną z popularniejszych dolegliwości XXI wieku, będąca tak naprawdę zespołem różnych objawów ze strony układu pokarmowego. Jeśli często odczuwasz nudności, uczucie pełności po spożytym posiłku, zgagę, a nawet pieczenie w dole brzucha, najprawdopodobniej borykasz się z nią i Ty. Co może pomóc w pozbyciu się tych dolegliwości i czy aloes rzeczywiście pomaga w kontekście problemów trawiennych?

Co powoduje niestrawność?

Przyczyną niestrawności mogą być inne choroby, z którymi borykamy się w trakcie naszego życia. Odpowiedzialnymi za jej powstawanie mogą być m.in. zapalenie wątroby lub trzustki, cukrzyca, zawał mięśnia sercowego czy dolegliwości tarczycowe. Niemniej jednak nie tylko choroby mogą powodować w naszych organizmach niestrawność - za przyczyny jej występowania uważa się także spożywanie alkoholu czy przyjmowanie antybiotyków lub leków doustnych (sole żelaza lub sole potasu).

Styl życia a problemy trawienne

Warto wspomnieć, że trawienie to sprawa indywidualna każdego organizmu. Bardzo wiele zależy od genów, lecz również od stylu życia. Siedząca praca, mało ruchu, dużo czasu spędzonego przed telewizorem to znak, że mięśnie nie pracują i sam proces trawienia zostaje spowolniony. Ponadto, życie w ciągłym stresie również nie wpływa dobrze na nasz przewód pokarmowy. Wywołuje ono specyficzne napięcie, które z kolei zaburza rytm trawienia. Pokarm dłużej zalega w żołądku, co powoduje pojawianie się wzdęć, zgagi czy zaparć. Nie bez znaczenia pozostają także pośpiesznie spożywane posiłki - słabiej przeżuwane mogą obciążać żołądek. Nieodpowiednio rozdrobniony pokarm szybko fermentuje. Dlatego im dłużej go przeżuwamy, tym łatwiejsze zadanie mają nasze jelita. By zniwelować powstałe w ten sposób w żołądku napięcie i pobudzić perystaltykę jelit można doraźnie stosować preparaty ziołowe, które nie podrażniają ścian żołądka. Pomocny w tym przypadku będzie sok z aloesu. Niezwykłe właściwości tej rośliny coraz częściej wykorzystywane są na problemy trawienne, co ma głębokie uzasadnienie.

Aloes na niestrawność

Znany ze swoich niesamowitych właściwości wykorzystywanych w kosmetyce, aloes (uważany za bardzo łagodne i jednocześnie skuteczne remedium na wszelkie problemy z cerą) okazuje się świetnym składnikiem wpływającym na dobrostan w zasadzie całego organizmu. Między innymi dlatego sok z wnętrza liści aloesu może być stosowany na problemy trawienne, celem wsparcia prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, co w dłuższej perspektywie może sprzyjać oczyszczaniu organizmu. Ze względu na niepowtarzalną kompozycję. naturalny sok z aloesu działa na organizm regenerująco, oczyszczająco oraz wzmacniająco. Spożywanie soku z aloesu na problemy trawienne nie tylko usprawnia przemianę materii i pozytywnie wpływa na przewód pokarmowy, ale i łagodzi podrażnienia żołądka. Regulując jednocześnie wydzielanie kwasu żołądkowego, aloes niszczy drobnoustroje wywołujące stany zapalne, oczyszczając i polepszając pracę jelit. Co więcej, można go stosować także w celu zahamowania biegunki, a nawet podczas zaparć.

Czysty sok z aloesu zawiera mnóstwo prozdrowotnych składników wpływających na zdrowie i urodę. Warto wspomnieć, że dzięki nim przyspiesza także metabolizm i wspiera układ pokarmowy. Zalecaną porcję ok. 50 ml soku dziennie, jednorazowo lub podzielone na 2-3 porcje, spożywamy godzinę przed posiłkiem. Sok z aloesu można pić rozcieńczony z wodą lub sokiem owocowym.

Aloes zapobiegawczo

Im jesteśmy starsi, tym bardziej opieszale przebiega proces trawienia. To naturalny mechanizm naszego organizmu, dlatego nie ma powodu się tym martwić. W końcu wraz z wiekiem przybywa nam także chorób i dolegliwości. By im zapobiec lub zniwelować ich skutki, warto w swojej diecie umieścić... sok z aloesu. Jego zadaniem będzie wspomaganie właściwej przemiany materii i procesu trawienia oraz wspieranie sił obronnych organizmu, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Sprawdź, również ciekawy artykuł: Jak wykorzystać liście aloesu?

Scroll