Czy każdy aloes jest jadalny?

Czy każdy aloes jest jadalny?

Aloes jest bezcennym źródłem witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych oraz aminokwasów. Jego prozdrowotne właściwości mają szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie. Wpływa pozytywnie na skórę, uczestnicząc w dostarczaniu tlenu do komórek skóry. Łagodzi świąd i dolegliwości po ukąszeniach owadów, wpływa na zwiększenie produkcji elastyny i kolagenu. Jest też stosowany przy odmrożeniach lub poparzeniach skóry.

Stanowi składową wielu leków, w tym między innymi farmaceutyków przeczyszczających i moczopędnych. Leków wspomagających walkę z katarem i zapaleniem zatok, obniżających poziom cukru i poziom cholesterolu. Wykorzystuje się go też do detoksykacji organizmu.

Zatem czy aloes jest jadalny?

Aloes jest rośliną stosowaną w konwencjonalnej medycynie od tysięcy lat. Ponadto jest bogaty w substancje odżywce wskazane dla organizmu człowieka.

Dodatkowo dotychczasowe badania naukowe potwierdziły szereg dobroczynnych korzyści zdrowotnych aloesu, na podstawie których stał on się składową wielu leków. W związku z tym bezsprzecznie aloes jest rośliną jadalną. Do spożycia nadaje się sok oraz miąższ z wnętrza liści, które w połączeniu dają formę żelu.

Czy każdy aloes jest jadalny?

Na świecie znanych jest obecnie ponad 400 różnych odmian aloesu. W naturalnym środowisku występuje w Afryce, na Półwyspie Arabskim i na Madagaskarze. W Polsce dostępna jest odmiana hodowlana, znana pod nazwą Aloe Vera, którą dzieli się dodatkowo na Aloe Vera Barbadensis, czyli aloes barbadoski i Aloe Vera var. chinensis.

Mnogość odmian aloesu na świecie oraz ich szerokie właściwości prozdrowotne nasuwają pytanie- czy każdy aloes jest jadalny? 

Niestety nie każda odmiana nadaje się do spożycia. W związku z tym rodzi się kolejne pytanie: który aloes jest jadalny? 

 Z odmian hodowlanych, dostępnych w Polsce jadalny jest aloes barbadoski nazywany również zwyczajnym. Charakteryzuje się on wyraźnym kształtem rozety składającej się z zielono- szarawych, grubych i szerokich u nasady liści. W okresie kwitnienia “rodzi” on żółte kwiaty. Ponadto jadalna odmiana aloesu w okresie dojrzewania traci na liściach białe plamki. 

Odmiana niejadalna, Aloe Vera var. Chinensis ma znacznie węższe liście o ciemnozielonym kolorze. Z wyraźnymi białymi plamkami, które nie zanikają w okresie dojrzewania. Ponadto rodzi ona kwiaty o pomarańczowym kolorze. 

Natomiast do typowo trujących odmian aloesu należą:

  • Aloe ballyi,
  •  Aloe ruspoliana
  •  i  Aloe elata.

 Odmiany te cechują się nieprzyjemną wonią soku oraz wysokim stopniem toksyczności. Z uwagi na zawartość alkaloidów. Jednakże są one trudno dostępne w Polsce. 

Aloes jadalny – bogactwo składników odżywczych. 

Galaretowaty miąższ aloesu składa się przede wszystkim z wody. Jest też skarbnicą:

  •  witaminy E, która pozytywnie wpływa na kondycję skóry i przyśpiesza gojenie ran. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne i dobroczynnie wpływa na krążenie krwi. 
  • Z kolei witamina C zawarta w aloesie wpływa przede wszystkim na podniesienie poziomu odporności i wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. 
  • I co najważniejsze aloes jest jedną z niewielu roślin posiadającą w swoim składzie witaminę B12, która występuje z reguły w produktach pochodzenia zwierzęcego. W związku, z czym spożywanie aloesu ma ogromne znaczenie w przypadku wegan. Ponieważ poważne niedobory tej witaminy, w wyniku braku mięsa w diecie, mogą prowadzić do rozwoju chorób o podłożu neurologicznym, a także do anemii. 
  • Aminokwasy zawarte w miąższu regulują metabolizm białek takich jak: kwas glutaminowy, hydroksyprolina, seryna, tyrozyna, alanina, cystyna czy prolina. 
  • Miąższ aloesowy to także bogate źródło minerałów takich jak: wapń, fosfor, potas, sód, miedź, cynk, magnez, mangan oraz chrom. 
  • Ponadto w skład miąższu aloesowego wchodzą także kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które wspomagają prawidłową pracę układu krążenia, układu nerwowego oraz pokarmowego. Ponadto biorą udział w procesach odbudowy tkanek. 

Do pozostałych składników miąższu należą także polisacharydy oraz substancje przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.  

Aloes jadalny – metoda pozyskania żelu z liści. 

Celem uzyskania żelu należy obciąć górną i dolną końcówkę liścia, a następnie umieścić go w pojemniku szerszą końcówką do dołu. Liść powinien pozostać w pojemniku na okres minimum jednej godziny, by mógł z niego spłynąć toksyczny dla organizmu człowieka lateks, posiadający postać żółtego płynu. 

W kolejnym kroku należy obrać liść z zielonej skórki, tak by pozostał sam przeźroczysty żel. Tak pozyskany koagulat, pod warunkiem całkowitej eliminacji żółtego płynu, jest doskonałym dodatkiem do soków, sosów, nalewek, koktajli, smoothie czy deserów. 

Aloes jadalny - zalety spożywania. 

Spożywanie miąższu a aloesu w formie żelu pozytywnie wpływa na pamięć, niweluje stany zapalne oraz zmniejsza stany depresyjne. Podnosi poziom przeciwutleniaczy we krwi, przez co wpływa na spowolnienie procesów starzenia się organizmu. 

Jak podaje kwartalne czasopismo medyczne “ Journal of Herbal Medicine” cyt.” Opisano aloes, w tym właściwości immunomodulujące, gojące rany i oparzenia, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne” 

 Jednakże pomimo możliwości spożywania miąższu z aloesu, bardziej popularną formą jego przyjmowania jest sok. 

Czy aloes jest jadalny? Przeciwwskazania i skutki uboczne. 

Jednakże stosując wewnętrzną terapię sokiem, należy zachować ostrożność. I w przypadku zakupu gotowego produktu, pod żadnym pozorem nie wolno przekraczać zalecanych przez producenta dawek. Głównie z uwagi na fakt, że nadmierne spożywanie soku może prowadzić do wypłukania z organizmu elektrolitów.

 Dodatkowo zbyt duże ilości soku mogą wywoływać:

  • skurcze i bóle brzucha, 
  • podrażnienie błony śluzowej jelit,
  • nudności i wymioty,
  • pieczenie i świąd skóry. 

Ponadto rozpoczęcie konsumpcji soku należy zawsze skonsultować z lekarzem, ponieważ jego działanie może destabilizować działanie niektórych leków. 

Poza tym ewidentnymi przeciwwskazaniami do przyjmowania soku z aloesu są:

  • okres ciąży i laktacji,
  • hemoroidy, 
  • choroby nerek i jelit, 
  • alergia,
  • nadciśnienie,
  • choroby wątroby, 
  • tendencja do krwotoków, 
  • a także cukrzyca. 

Przy zakupie 100% soku z aloesu zalecana dawka jest podawana przez producenta i z reguły wynosi 50ml na pół godziny przed posiłkiem. 

Krótkie podsumowanie. 

Prozdrowotne właściwości aloesu bezsprzecznie przewyższają ewentualne skutki uboczne związane z jego spożywaniem. W związku z czym, jeśli nie istnieją konkretne przeciwwskazania do jego stosowania, warto go wprowadzić do codziennej diety. Stosowany w odpowiednich dawkach szybko przynosi zadowalające efekty. Ponadto jest “kopalnią” niezbędnych dla organizmu człowieka substancji odżywczych. 

Warto go posiadać w domowym ogródku. Zwłaszcza że jego uprawa nie wymaga specjalnych, skomplikowanych zabiegów. Gotowe produkty z aloesu są też ogólnodostępne w sprzedaży. Decydują się na ich zakup, warto wybierać te o 100% zawartości aloesu. 

 

 

Scroll