DELIVERY IN 24H

Free Delivery from 149 PLN

SATISFACTION GUARANTEE

POSSIBILITY OF RETURN ORDER WITHIN 14 DAYS

Nadmierna potliwość - co może oznaczać i w jaki sposób ją pokonać?

Nadmierna potliwość - co może oznaczać i w jaki sposób ją pokonać?

 

Nadmierna potliwość nazywana także nadpotliwością
to jedna z bardziej nieprzyjemnych, a niekiedy nawet wstydliwych dolegliwości.
Przyczyn takiego stanu może być bardzo wiele. 

W dzisiejszym artykule opiszemy
niektóre z nich i powiemy w jaki sposób można im zaradzić.


 

Co to jest pot i kiedy możemy mówić o nadmiernej potliwości?

Pocenie się jest fizjologiczną reakcją naszego organizmu, która pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, a także wydalenie zbędnych produktów przemiany materii.

Sam pot składa się  głównie z wody.. W skład potu wchodzą także: mocznik, amoniak oraz kwas moczowy. Wydzielanie potu następuje poprzez gruczoły potowe, które znajdują się na podeszwach stóp, skórze dłoni, pod pachami, a także w pachwinach. Za specyficzny zapach potu odpowiadają bakterie, które bytują na ludzkiej skórze. Inną przyczyną nieprzyjemnego zapachu potu może być brak lub nieodpowiednia higiena, a także rodzaj spożywanego pokarmu.

O nadmiernej potliwości mówimy, gdy nasz organizm produkuje go w znacznie większej ilości niż jest to potrzebne. Najczęściej nadpotliwość dotyka dłoni, stóp, pach oraz całego ciała. 

 

Przyczyny nadmiernej potliwości

 

Wyróżniamy dwa rodzaje nadmiernej potliwości: pierwotną oraz wtórną.  

Nadpotliwość pierwotna jest zazwyczaj uwarunkowana genetycznie i trudno zdiagnozować jej bezpośrednią przyczynę. Natomiast występowanie nadpotliwości wtórnej może oznaczać rozwijającą się w organizmie chorobę. 

 

Jakie mogą być przyczyny nadmiernej potliwości?

 

 •       Nadczynność tarczycy 
 •       Menopauza
 •       Otyłość
 •       Cukrzyca
 •       Nowotwory np. białaczka, nowotwory trzustki, ziarnica, chłoniak
 •       Zawał serca - nadmierna potliwość może być jednym z jego objawów. Pozostałe objawy to: silny ból w klatce piersiowej, który dodatkowo może promieniować do lewej ręki i żuchwy oraz duszności
 •       Choroby neurologiczne np. jamistość rdzenia, neuropatia autonomiczna
 •       Infekcje bakteryjne i wirusowe np. przeziębienie, gruźlica, malaria, grypa i borelioza
 •       Nadmiar stresu
 •       Brak lub niewłaściwa higiena
 •       Uwarunkowania genetyczne

 

W jaki sposób pokonać nadmierną potliwość? 

 

 •       Pierwszym etapem walki z nadmierną potliwością jest wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Szczególnie ważne to jest, gdy nadpotliwość pojawiła się niedawno lub jest jednym z kilku występujących objawów mogących świadczyć o chorobie. Lekarz odpowiednio pokieruje diagnostyką i w razie konieczności wdroży konieczne leczenie i/lub wystawi skierowanie do poradni specjalistycznej.
 •       W walce z nadpotliwością świetnie sprawdzają się antyperspiranty oraz blokery, które zmniejszają wydzielanie potu. Ważna jest również odpowiednia dbałość o higienę całego ciała. Należy myć się nawet kilka razy dziennie i zmieniać przepocone ubrania, aby skutecznie zniwelować nieprzyjemny zapach. 
 •       Pamiętać należy także o nawodnieniu, ponieważ nadmierne wydzielanie potu może grozić odwodnieniem organizmu. W takim wypadku trzeba wypijać nawet 2,5 litra płynów dziennie. 
 •       Odpowiednia dieta jest również bardzo ważna. Gdy cierpimy na nadpotliwość to należy unikać potraw mocno przyprawionych oraz bardzo gorących. Podnoszą one temperaturę ciała co może wzmacniać problem. 
 •       Warto także sięgnąć po naturalne środki, które były stosowane przez nasze babcie. Mowa tutaj o ziołach. W zwalczaniu nadmiernej potliwości świetnie sprawdzą się: pokrzywa, szałwia oraz skrzyp polny. Zioła te działają ograniczająco na wydzielanie potu.

 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy nadmierna potliwość jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Jednak można ją ograniczyć poprzez stosowanie odpowiednich środków i trzymanie się kilku zasad. Jednak w pierwszej kolejności najważniejsze jest wykluczenie choroby podczas wizyty u lekarza.

Scroll